close
Gazetka parafialnaParafia

Parafialny wyjazd do Gąsek – 12-22 lipca 2023

Podczas tegorocznych wakacji dzieci i młodzież z naszej parafii miała okazję odpocząć nad polskim morzem. Z inicjatywy ks. Proboszcza Adama zorganizowana została kolonia w Ośrodku Religijno – Wypoczynkowym „Betania” w Gąskach – niewielkiej, ale urokliwej miejscowości słynącej z niemalże 50-metrowej latarni morskiej. W kolonii wzięło udział łącznie 35 dzieci z klas szkoły podstawowej i średniej i 4 animatorów pod kierownictwem ks. Proboszcza. 

Tematem przewodnim wyjazdu były wybrane postaci biblijne Starego i Nowego Testamentu, od których możemy nauczyć się pięknych postaw życiowych. Dzień  rozpoczynaliśmy od porannej gimnastyki i wspólnej modlitwy. Każda z czterech grup kolonijnych brała udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów, które były poświęcone lekturze Pisma Świętego, dyskusji na temat bohatera danego dnia, a także poznawaniu świadectw ludzi szczególnie związanych z omawianymi postaciami. Najważniejszym punktem każdego dnia było wspólne uczestnictwo we Mszy Świętej. Każdy uczestnik kolonii mógł włączyć się w Eucharystię poprzez czytanie czytań, modlitwy wiernych czy śpiew psalmu. 

Nie zabrakło również sportowej rywalizacji – wychowawcy organizowali m.in. zawody sprawnościowe pomiędzy drużynami, grę w piłkę nożną, mecze siatkówki, grę w badmintona czy dwa ognie. Odkryliśmy wiele talentów – w wolnym czasie dzieci chętnie rozwijały swoje umiejętności plastyczne, taneczne, wokalne i muzyczne. Powstała niepowtarzalna galeria rysunków (w tym portretów wychowawców), nauczyliśmy się tańczyć „belgijkę” i śpiewać oazowe piosenki pod okiem p. Sabiny, która służyła piękną grą na gitarze. 

Czas kolonii miał także charakter wychowawczy – pod czujnym okiem animatorów dzieci i młodzież dbały o porządek w pokojach, starsi uczestnicy opiekowali się najmłodszymi, a także pomagali wychowawcom w organizowaniu codziennych zajęć. Podczas pogodnych wieczorków pogłębialiśmy koleżeńskie relacje poprzez wspólne rozmowy, śpiew, zabawy i gry. Na zakończenie każdego dnia odśpiewywaliśmy wspólnie Apel Jasnogórski trzymając się za ręce.

Wspólny czas obfitował w wiele atrakcji takich jak wyjazd do Parku Rozrywki Pomerania w Kołobrzegu, przejażdżka kolejką do Sarbinowa, seans w kinie 12D, rejs statkiem po Morzu czy zwiedzanie latarni morskiej w Gąskach i Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Nie zabrakło też plażowania, kąpieli w morzu pod opieką ratownika, gry w piłkę, budowania zamków z piasku i opalania się.

Ostatniego dnia podczas pogodnego wieczorku odbyły zawody sportowe, zabawy taneczne, wspólny posiłek na świeżym powietrzu. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał mały upominek od kadry, nie brakowało uśmiechów, tańców  i wspólnego śpiewania piosenek.

Podsumowaniem 10-dniowego wyjazdu do Gąsek było wspólne ognisko z udziałem dzieci i rodziców, który przygotowali pyszne ciasta. Nie mogło obyć się bez smażenia kiełbasek, gry na gitarze, wspominaniu wspólnego czasu spędzonego nad morzem.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za piękne chwile przeżyte razem, zaangażowanie podczas zabaw i gier, a także piękne wspomnienia. Mamy nadzieję, że czas kolonii wyda wspaniałe owoce w postaci umocnionej więzi z Panem Bogiem, wielu nowych przyjaźni i pięknych relacji w rodzinie i szkole.