Liturgiczna Służba Ołtarza, czyli ministranci i lektorzy. W naszej parafii liczy ona ~ 35 chłopców: 15 ministrantów oraz 20 lektorów. Nie należy zapominać również o tych, którzy ze względu na swoje obowiązki, tj. np. studia poza miejscem zamieszkania, uczestniczą w Mszach bardzo rzadko lub tylko w większe uroczystości i święta.
Patronami ministrantów i lektorów są Św. Dominik Savio oraz Św. Stanisław Kostka. Naszym hymnem, jak i również pozdrowieniem jest pieśń kościelna „Króluj nam Chryste, zawsze i wszędzie”. Każdy z chłopców w ramach swoich możliwości podejmuję służbę według ustalonego grafiku – rano oraz wieczorem. Przestrzeganie grafiku oraz dodatkowe posługi na nabożeństwach motywują chłopaków przez cały rok, ponieważ całoroczna gorliwa służba procentuje na tzw. kolędę czyli wizytę duszpasterską. Jak wygląda nasza formacja ? Przynajmniej raz w miesiącu po wieczornej Mszy Świętej gromadzimy się na zbiórkach. Zaczynamy i kończymy wspólną modlitwą, podczas której przyzywamy również wstawiennictwa naszych świętych Patronów. Podczas zbiórek omawiamy najważniejsze sprawy dotyczącej naszej posługi, czyli technikę, estetykę liturgiczną; omawiamy, co w ostatnim czasie nie idzie tak, jak powinno, jeśli chodzi o służbę przy Ołtarzu. Czasami odpytujemy się i przypominamy podstawowe oraz te trudniejsze posługi. Omawiamy, co czeka nas najbliższym czasie i jak powinno to wyglądać. Nie zamykamy się tylko na sprawach „zewnętrznych”, ale również przez pouczenie Księdza Proboszcza rozwijamy się duchowo.
Naszym celem jest służba Panu Bogu i chcemy uczyć chłopców, że to nie jest obowiązek. To jest SŁUŻBA – poranne wstawanie, podczas którego trzeba przezwyciężyć brak motywacji do wyjścia z ciepłego łóżka, nieraz dodatkowe posługi, tak jak w okresie Wielkiego Postu, formacje liturgiczne. Ale nie tylko to; również wspólnie spędzamy czas poprzez wyjazdy chłopaków na kolonie wakacyjne, kursy animatorskie, a ostatnimi zakupiliśmy nawet piłkarzyki, aby chłopcy po swojej służbie mogli przyjść i pobyć trochę przy kościele, ale w innej formie.
Ważne jest, aby ministranci i lektorzy uczyli się spędzać czas blisko Kościoła; w otoczeniu gmachu, w którym nieustannie przebywa Jezus Chrystus w postaci Najświętszego Sakramentu, ale również w otoczeniu plebanii, gdzie gromadzą się dzieci i starsi na wspólne spędzanie czasu. Mamy nadzieję, że takie podejście zaprocentuje im na przyszłość i wyrosną na prawych mężczyzn, bez względu na to, jaką drogę życiową obiorą. Jest jeszcze wiele przed nami (na pewno musimy poprawić porządek w salce ministranckiej), ale wiele od nas zależy. Zachęcamy tych, którzy chcieliby dołączyć do grona ministrantów, aby przyszli i byli razem z nami bliżej Ołtarza. Nieraz potrzeba do tego motywacji rodziców bądź dziadków, ale przecież „już dzisiaj zależy od polskiej młodzieży następne tysiąc lat…”, jak to śpiewamy w Apelu Jasnogórskim.
Przyjdź i służ razem z nami. Króluj nam Chryste !